Telefonlarda Batarya Ömrünü Etkileyen Unsurlar

Telefonlarda Batarya Ömrünü Etkileyen Unsurlar

11 Haziran 2017 0 Yazar: admin

Telefonların bataryası neden şişer, neden bozulur?

Son 10 yılda akıllı telefon kullanımının ülkemizde de yaygınlaşması sebebiyle haliyle telefonlarla doğrudan bağlantılı birçok sorun da ortaya çıkmış oldu. Bunlardan bir tanesi de telefon bataryasının uzun süreli olarak gitmemesi. Birçok akıllı telefon sahibi bu durumdan şikayetçi. Biraz daha bilinçlenmek adına akıllı telefonlarda batarya ömrünü etkileyen unsurları detaylandırarak inceleyelim.

Unutulmamalıdır ki, lityum bataryaların ömrü çok uzun değildir, en fazla 1,5 sene sonra değiştirilmelidir.

Bir akıllı telefonun pil ömrüne doğrudan tesir eden birinci unsur, kablosuz ağların açık olmasıdır. Eğer bluetooth, Wİ-Fİ veya mobil veriniz sürekli olarak açık durumda bulunuyorsa bu durumun sonuçları bataryanıza direkt olarak yansıyacaktır. Örneğin normalde beş saat içerisinde bitecek olan pil, bu seçeneklerin açık kalması ile ortalama 2 – 3 saat içinde tükenmektedir. Bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerekir. Batarya ömrünü etkileyen bir diğer husus ise ekran parlaklığıdır. Ekran parlaklığı da yine telefon piline direkt olarak tesir edecektir. Telefonunuzun parlaklığı ne kadar fazla olursa, o derecede daha fazla enerji harcayacaktır. Bu da pilin anında bitmesi anlamına gelmektedir. Bir diğer husus ise telefonun arka planında çalışan uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Arka plandaki uygulamalar işlemciye etki eder ve telefon bataryasının enerjisini düşürür. Bu da çok istenmeyen bir durumdur. Bunu engellemek için telefon belleğini zaman buldukça temizlemeniz önerilir. Bu durumlar bataryaya en çok tesir gösteren durumlardır. Bunlara dikkat edildiği zaman, pil ömrünüzün doğal olarak uzadığını sizler de göslemleyeceksinizdir.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde web tasarımın ipuçları ve web tasarımın sırları hakkında bilgiler verilmektedir.