Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Yapılır?

7 Haziran 2017 0 Yazar: admin

Günümüzde profesyonel web tasarımlar yapabilmek için iki farklı yöntem uygulanır. Bunlardan birisi kodlama ile, diğeri ise hazır şablon kullanılarak yapılır. Bunları detaylandırarak inceleyelim

1) Kodlama Yaparak Web Sitesi Oluşturmak

Bu yöntem belli düzeyde kodlama dillerini kullanabilen kişiler tarafından uygulanmaktadır. Bu kodlama dillerinden bir tanesi ve en çok kullanılanı HTML’dir. Açılımı “Hyper Text Markup Language” olan bu dil, bir işaretleme dilidir. Kullanıcı taraflı (client side) bir programlama dili olan HTML, bugün neredeyse tüm profesyonel web site tasarımlarında kullanılmaktadır. Bir diğer kodlama dilimiz ise PHP’dir. Açılımı “Personal Home Page” olan bu dil, tamamıyla bir programlama dilidir. Yani sadece PHP kullanarak site içerisine dilediğimiz eklentiyi kurabiliriz. Ayrıca PHP, Sunucu taraflı (server side) bir dildir. Yani ziyaretçinin siteye girdiğinde görmediği, arka planda çalışan bir sistemdir. Bir başka kodlama dilimiz ise CSS’dir. Bu dil genellikle site görünümünü daha dikkat çekici olarak tasarlamak için kullanılır. Bu saydığımız tüm dilleri orta seviye veya ileri seviye olarak öğrenmeniz, sizin başarılı siteler oluşturmanızda ciddi manada çok büyük etki edecektir.

 

2) Hazır Şablon Kullanarak Web Sitesi Oluşturmak

Bu yöntem ise çok iyi derecede kodlama bilgisine sahip olmayan kimseler tarafından rahatlıkla kullanılabilecek bir yöntemdir. WordPress veya Wix tarzında, sizlere hazır site şablonları sunan platformlar sayesinde siz de ücretli/ücretsiz olarak kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu yöntemde herhangi bir kodlama bilgisine gereksinim duymazsınız ve dilediğiniz web site temasını ücretli veya ücretsiz olarak özgürce kişiselleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Twitter Virüsü Temizlemek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.