Kicker mı Daha iyi Yoksa Pioneer mı?

Kicker mı Daha iyi Yoksa Pioneer mı?

12 Mart 2015 1 Yazar: admin

Aslında ergenlik döneminde hepimiz ses sisteminin “Manyağı” olmuşuzdur. Hele o bass vurduğunda içimizin titremesi ANLAYAMAZSINIZ…..

Bu konuyu en yakın arkadaşımla aramızda tartıştığımız için sizlerle paylaşacağım. Hemde ne tartışma küfürler falan ne ararsanız en son sandalyeyi kafama geçiriyordu da zor kurtardım. Her neyse Pioneer Japon malıdır fakat Çin’de üretilir. Apple gibi. Kicker ise Minnesota eyaletinde üretilir, malzeme kalitesi en baştan değinmeden yapamadım. Ama gelin hadi kısaca sizler için anlatayım.

Bass Frekansları ve Vuruşları

Arkadaşlar burada çok fazla detaya girmenin bir anlamı yok çünkü sizde frekans değerlerini yazsam bile bunu benim gibi sizde anlayamayacaksınız, en doğru bilgileri bize kulaklarımı verecektir. Ama rakam vermeden duyusal olarak anlatayım. Pioneer; genel olarak sert vurur. Yani Rock tarzı müzik, yada elektronik gitarın çaldığı frekanslarda harika sesler verir. Ama Rap, yada bass diye adlandırdığımız 30 HZ – 200 HZ arası frekanslar daha iyi verir, yani daha tok, vurduğunda ise en derininize kadar yayılan bir titreşimi rahatlıkla hissedersiniz. Pioneer bu titreşimleri veriyor fakat üst frekans yani 150 HZ ve üstünü verme eğiliminde olduğu için bassın derinliği ne yazık ki kaçıyor…

Malzeme Kalitesi

Bu konuda Kicker, Pioneer’a büyük bir fark atıyor. Kicker Sunwooferları yapıştırıcının üstüne attığı kaliteli dikişlerle ünlüdür. Pioneer ise milliyetçi Japon yapıştırıcısında hala ısrarcıdırlar kendileri.

Maliyet Konusu

Kicker, evet kabul ediyoruz Pioneer serisine göre biraz daha tuzludur. Bunun sebebi malzeme ve işçilik kalitesinin daha fazla olmasıdır. Kicker’ın Amerika’da üretilmesi de ayrı bir etken tabi ki.

Hangisini Almalıyım

Bu sorunun cevabını aslında sizler vermelisiniz. Çünkü sizler kullanacaksınız. Evet Kicker profesyonel diye tabir ettiğimiz sınıfa girer. Pioneer gençlerin heveslerini alsında diye üretilen fakat fiyat performans olarak harika olan bir Subwooferdır.

Ben ne kullanıyorum?

Kicker CVR12 aldım o zamanlar lise 3’e gidiyorum. Ne kadar mutlu ve sevinçli oldum anlatamam. Fakat onu test etmek için kullandığım evdeki Pioneer müzik setinin diyotları yandı. Güzel bir anfi aldıkdan sonra daha iyi bir Kicker almak istediğimi anladım ve Kicker CVX12 aldım 1500 peak 750 RMS olan sistem gerçekten harika. Üç sene oldu hala kullanıyorum kendilerini. (Bu arada Pioneer’ı olan arkadaşım sürekli arıyı. Kicker CVX’i istiyor. CVR’ı verdim tadına baktı bırakamıyor.)
imageimage

Eğer mümkünse bu iki Subwoofer’ı aynı anda kullanmak bence harika sonuçlar doğuracaktır…

Bir önceki yazımız olan Botnet hakkında her şey başlıklı makalemizde botnet fiyatları, botnet hakkında ve satılık bot net hakkında bilgiler verilmektedir.